Technologia PowerG - Komunikacja bezprzewodowa w systemach alarmowych firmy Visonic

2016-02-22
Technologia PowerG - Komunikacja bezprzewodowa w systemach alarmowych firmy Visonic
Komunikacja radiowa (bezprzewodowa) jest częścią naszego codziennego życia, jest wszędzie gdzie się pojawiamy i wpływa na nas na wiele sposobów. Korzystanie z bezprzewodowych systemów łączności rośnie w tempie wykładniczym. Weźmy, chociażby łączność GSM, telewizję, Internet. W systemach alarmowych sytuacja jest bardzo podobna. Przejście od przewodowych do bezprzewodowych systemów alarmowych postępuje z roku na rok. Docenia je zarówno ciągle zwiększające się grono użytkowników, jak i kolejni instalatorzy skłaniający się ku szybkiej, prostej instalacji oraz zdalnej obsłudze technicznej.

Nieustannie narastające tempo wdrażania technologii bezprzewodowej, powoduje coraz większe zagęszczenie danych w kanałach komunikacji. W rezultacie wydajność bezprzewodowych systemów bezpieczeństwa może być zmniejszona ze względu na kolizje sygnałów, zakłócenia wywołane przez warunki na obiekcie oraz blokadę poszczególnych kanałów radiowych. Jeszcze 10 lat temu nie musieliśmy się o to tak bardzo martwić. Obecnie musimy wdrożyć technologie, które przez kolejną dekadę pozwolą na swobodę rozbudowy i bezpieczne użytkowanie bezprzewodowych systemów bezpieczeństwa.

Firma Visonic od wielu lat udoskonala bezprzewodowe systemy alarmowe, opracowując kolejne technologie przesyłu informacji, ochrony sygnału, detekcji sygnałów alarmowych. Już kilka lat temu na rynek Polski zostały wprowadzone urządzenia wykorzystujące najnowszą technologię PowerG. Stała się ona nowym punktem odniesienia dla kolejnych generacji urządzeń bezprzewodowych. Nowym punktem widzenia w ich pracy i zastosowaniach.

 

Krótko o technologii…

PowerG wykorzystuje rozwiązania pierwotnie zaprojektowane dla zastosowań wojskowych. Jest to między innymi Frequency Hopping Spread Spectrum (FHSS), czyli w bezpośrednim tłumaczeniu: skakanie sygnału po częstotliwościach w kolejnych odstępach czasu. W tym samym czasie, zarówno nadajnik jak i odbiornik, zmieniają w określonych cyklach częstotliwość nośną. Zapewnia to równomierne rozłożenie sygnału i uodparnia system na próby zakłócenia. FHSS wywodzi się z wojskowej technologii radiowej, która zastosowana została w latach 50 w radiowym sterowaniu torped. Zasadę działania FHSS możemy przyrównać do jazdy samochodem wielopasmową autostradą: jeżeli jeden lub kilka pasów zostanie zablokowanych przez korek, wypadek lub roboty drogowe, zmieniamy pas ruchu na dostępny i kontynuujemy podróż. Bez żadnych zakłóceń, bez opóźnień.

Time Division Multiple Access (TDMA) jest to technologia, która umożliwia przyznawanie dostępu do kanału wielu użytkownikom. Kanał transmisji podzielony jest w czasie na wiele szczelin czasowych, które to zostają odpowiednio przydzielone dla każdego z użytkowników. Pozwala to na bezkolizyjne korzystanie z danego kanału. Wśród wielu zalet TDMA możemy wymienić oszczędność baterii urządzenia, które znając czas kolejnej transmisji może lepiej gospodarować poborem prądu. Z technologii TDMA korzystają m.in. takie standardy jak: GSM, UMTS, WIMAX, Bluetooth oraz TETRA.

Szyfrowanie Advanced Encryption Standard (AES) to kolejna technologia wykorzystywana w PowerG. Algorytm szyfrowania wymyślony został w 1997 roku i nazwany roboczo Rijndael. Twórcami AES są Vincent Rijmen i Joan Daemen. Jest to symetryczny szyfr blokowy, bazujący na permutacji macierzowej, czyli zamianie kolumn i wierszy. Szyfrowanie AES jest powszechnie stosowane w sieciach WiFi czy połączeniach Virtual Private Network (VPN) . Dzięki firmie Visonic wykorzystywane jest także w bezprzewodowych systemach bezpieczeństwa.

Korzyści, jakie przyniosło branży zabezpieczeń PowerG są przełomowe. Połączenie technologii FHSS, zsynchronizowanej komunikacji TDMA oraz szyfrowania AES, spowodowało wprowadzenie na rynek całkowicie nowych, wysoce bezpiecznych i elastycznych systemów bezprzewodowych. Wszystkie nowoczesne technologie nie mogłyby się jednak obejść bez bardzo ważnej cechy PowerG: system ten jest dwukierunkowy i co najważniejsze w pełni to wykorzystuje. Każdy element radiowy PowerG potrafi zarówno nadawać jak i odbierać sygnały. Czujnik czy pilot nie tylko wysyła sygnały alarmowe do centrali, ale potrafi też zmienić swoje ustawienia czy charakter pracy po odebraniu sygnału od sterownika. W każdej chwili możemy zdalnie wpływać na pracę poszczególnych elementów systemu, a także przeprowadzić ich pełną diagnozę i dostosować do wymagań użytkownika.

 

Zalety radiowego systemu PowerG

Wśród wielu zalet PowerG należy wspomnieć przede wszystkim o:

 

PowerG to nowe spojrzenie na systemy bezprzewodowe To zaimplementowanie najlepszych cech systemu przewodowego z jednoczesną eliminacją jego wad. To wykorzystanie wielu nowoczesnych, zaawansowanych technologii w kolejnej generacji radiowych systemów SSWiN (Systemu Sygnalizacji Włamania i Napadu).

 

Zmieniając sposób myślenia o bezprzewodowych systemach alarmowych, zmieniamy też poziom naszego życia. I nie jest ważne czy jesteśmy dystrybutorem, instalatorem, czy użytkownikiem końcowym. Robimy podobny krok gdy ponad dwie dekady temu pod nasze strzechy zagościła telefonia komórkowa. Coś co w Polsce było wtedy nowością, w innych krajach z powodzeniem funkcjonowało od wielu lat. Dzisiaj jesteśmy świadkami równie ważnego kroku. Nowoczesne systemy bezprzewodowe są bardzo proste w instalacji i wygodne w użytkowaniu a baterie w nich zastosowane starczają nawet na 8 lat pracy. Czy powinniśmy bać się nowych technologii ? Zdecydowanie nie, tak jak nie baliśmy się ich 20 lat temu. Tylko od nas zależy czy zdecydujemy się na większy komfort życia i zaczniemy je wykorzystywać.

 

Mariusz Banach

Tyco Security Products

 

Może zainteresować Cię również