Na jakiej wysokości ustawić monitor w pracy?
Prawidłowe ustawienie monitora na biurku
Przyjazne miejsce pracy ma znaczący wpływ na to, jak wykonujemy nasze obowiązku, ale przede wszystkim - jak czujemy się po całym dniu spędzonym w biurze. Warto zatem tak ustawić monitor, aby nie męczyć oczu i zapewnić sobie jak najlepsze widzenie. Przede wszystkim należy wybrać monitory z możliwością regulacji ich wysokości oraz matowym ekranem.
Kolejna sprawa - monitor powinien być ustawiony bokiem do źródła światła, aby unikać jego odbicia. W przypadku, kiedy często zdarza nam się pracować z tekstem, który ma format A4, idealnym rozwiązaniem okażą się monitory wyposażone w funkcję pivot - pozwoli nam ona na ich obrót o 90 stopni w prawo.
Odległość monitora od oczu
Odległość monitora od oczu jest bardzo ważna, aby uniknąć ich szybkiego zmęczenia. Powinna wynosić 50-70 cm od oczu, a sam ekran musi się znajdować w polu widzenia, aby nie było konieczne odchylanie się na krześle.
Optymalna wysokość monitora
Podczas pracy z komputerem, prawidłowa wysokość monitora to kolejna kwestia, na jaką trzeba zwrócić uwagę. Jak już zostało zasygnalizowane, monitor należy ustawić bokiem do okna. Górna krawędź monitora powinna się znajdować nieco poniżej linii oczu użytkownika. W praktyce optymalna wysokość to 10-20 cm poniżej linii oczu. Ważne jest też, aby ekran był odchylony do tyłu o ok. 5 do 10 stopni. Środek ekranu powinien się natomiast znajdować na linii swobodnego patrzenia, aby nie było konieczności przekręcania szyi, co może być bardzo niewygodne.
Rozmiar monitora
Odpowiednie ustawienie monitora jest kluczowe dla komfortu pracy, jednak ergonomiczny ekran powinien też posiadać odpowiednie rozmiary. Jaki sprzęt komputerowy będzie najlepszy? Najlepsze monitory do biura mają standardowo rozmiar 24 cali, jednak wszystko zależy oczywiście od naszych indywidualnych wymagań, jak też specyfiki pracy, jaką wykonujemy. W niektórych przypadkach - na przykład dla grafików komputerowych - lepszy może być większy monitor, i tutaj można z powodzeniem wybrać 27 lub 32 calowe.
Ergonomia pracy przy komputerze - co warto wiedzieć?
Współcześnie wiele osób wykonuje swoją pracę przy komputerze. Pozornie może się wydawać, że jest to przyjemne zajęcie, które nie wiąże się ze zbyt dużym wysiłkiem. W praktyce okazuje się jednak, że długie godziny spędzone przed monitorem mogą prowadzić nie tylko do pogorszenia wzroku, ale także bólów kręgosłupa. Jeżeli zależy nam na tym, aby uniknąć nieprzyjemnych dolegliwości, koniecznie musimy przestrzegać ergonomii pracy przy komputerze. Oto najważniejsze zasady, którymi trzeba się kierować.
Przede wszystkim kluczowy będzie w tym miejscu wybór dobrego ekranu, który stanowi podstawowe narzędzie pracy. Monitory do biura powinny być wyposażone w funkcje, które będą miały pozytywny wpływ na wykonywanie obowiązków zawodowych. Wśród nich warto wymienić na przykład redukcję niebieskiego światła oraz technologię Flicker-Free. Wykorzystuje ona natężenie prądu do tego, aby dostosować jasność ekranu. Pozwala to na eliminację efektu migotania obrazu, co ma bardzo korzystny wpływ na nasz wzrok.
Jeżeli chodzi o prawidłowe ustawienie monitora, to powinien znajdować się na wysokości oczu pracownika. Kluczowe będzie także dobre wyposażenie stanowiska w odpowiednio duże biurko, na którym zmieści się potrzeby sprzęt i wszelkie przybory, a także krzesło z podłokietnikami i regulowaną wysokością. Ponadto, należy zapewnić w biurze jak najlepszy dostęp do naturalnego światła oraz ustawić monitor na biurku bokiem do kąta jego padania. Zdecydowanie odradza się ustawianie biurka na przeciwko okna, co okazuje się szczególnie nieprzyjemne w słoneczne dni.
Ciągłe wpatrywanie się w ekran może powodować szybkie zmęczenie oczu. Z tego powodu tak ważne są krótkie przerwy, które pomogą nam się zregenerować. Po każdej godzinie pracy przed monitorem, warto sobie zrobić 5 minutową pauzę, w czasie której warto oderwać wzrok od monitora i nieco się rozciągnąć, aby poruszyć zastane mięśnie.