Monitoring w szkole - co trzeba wiedzieć?
Zalety monitoringu w szkole
Zapewnienie bezpieczeństwa uczniów i pracowników to priorytet każdej szkoły, dlatego wielu dyrektorów decyduje się na instalację monitoringu w celu eliminacji niebezpiecznych sytuacji, które mogą mieć później bardzo poważne konsekwencje. Dotyczy to przede wszystkim walki z kradzieżami, aktami wandalizmu, niszczenia mienia szkoły czy pobiciami. Warto podkreślić, że monitoring wizyjny może być bardzo pomocny w ograniczaniu niepożądanych zachowań.
Sama świadomość tego, że na terenie placówki zamontowane zostały kamery, możemy poprawić dyscyplinę wśród uczniów, a także pomaga w rozwiązaniu konfliktów, jakie mogą się pojawić. Trzeba jednak podkreślić, że monitoring w szkole będzie spełniała swoją rolę tylko wtedy, kiedy zostanie zainstalowany zgodnie z obowiązującymi przepisami prawa. Jego zadaniem ma być zapewnienie poczucia bezpieczeństwa, a nie kontrola tego, jak prowadzone są zajęcia lekcyjne albo naruszanie prywatności uczniów.
Monitoring w szkole - przepisy
Zgodnie z art. 108a Prawa oświatowego dyrektor szkoły lub placówki może podjąć decyzję o montażu monitoringu, jeżeli będzie to niezbędne do zapewnienia bezpieczeństwa uczniów i pracowników lub ochrony mienia. Wcześniej taka decyzja musi być jednak uzgodniona z organem prowadzącym szkołę lub placówkę, a dodatkowo skonsultowana z radą pedagogiczną, radą rodziców i samorządem uczniowskim. Trzeba jednak pamiętać, że decyzja rodziców, uczniów albo nauczycieli nie decyduje o tym, czy finalnie kamery zostaną w szkole zainstalowane.
Tutaj należy pamiętać o bardzo ważnej zasadzie. Za pomocą kamer nie można monitorować tego, jak nauczyciele i pozostali pracownicy wykonują swoje obowiązki zawodowe. Monitoring ma służyć wyłącznie poprawie bezpieczeństwa na terenie obiektu.
W jakich pomieszczeniach w szkole nie można zamontować monitoringu?
Nie we wszystkich miejscach w szkole można zamontować kamery monitoringu. Dotyczy to między innymi pomieszczeń, w których odbywają się zajęcia dydaktyczne, wychowawcze oraz opiekuńcze. Ponadto, monitoring nie może się znajdować w pomieszczeniach, w których udzielana jest uczniom pomoc psychologiczno-pedagogiczna. Pozostałe miejsca to przede wszystkim:
- pomieszczenia przeznaczone do odpoczynku pracowników, na przykład pokój nauczycielski;
- pomieszczenia sanitarnohigieniczne;
- gabinety profilaktyki zdrowotnej;
- szatnie i przebieralnie.
Nie zawsze jednak zakaz ten będzie bezwzględny. W wymienionych miejscach monitoring może być wprowadzony, jeżeli będzie to niezbędne ze względu na istniejące zagrożenie dla realizacji celu określonego w ust. 1. Monitoring nie może jednak naruszać godności oraz innych dóbr osobistych uczniów, pracowników, a także innych osób.
Jak długo przechowywane są nagrania z monitoringu w szkole?
Nagrania ze szkolnego monitoringu mogą być przechowywane przez okres nie dłuższy niż 3 miesiące od dnia, w którym zostały one sporządzone. Przetwarzane mogą być wyłącznie dla celów, w których zostały one zebrane. Po tym czasie nagrania obrazu zawierające dane osobowe uczniów, pracowników i innych osób, które na ich podstawie mogą zostać zidentyfikowane, muszą być zniszczone (chyba że odrębne przepisy stanowią inaczej).
Czy trzeba informować o monitoringu w szkole?
Decyzję o wprowadzeniu monitoringu musi przekazać dyrektor szkoły lub placówki nie później niż 14 dni przed jego uruchomieniem. Monitorowany teren musi zostać prawidłowo oznakowany - służą do tego specjalne znaki. Wszystkie osoby, przed dopuszczeniem do pełnienia obowiązków służbowych, muszą być pisemnie poinformowane o stosowaniu monitoringu.
Kto może przeglądać monitoring w szkole?
Duże emocje budzi także kwestia tego, kto może przeglądać monitoring w szkole. Trzeba wiedzieć, że zgodnie z art. 15 ust. 1 RODO osoba, której dotyczą danego, ma prawo wglądu w dane gromadzone przez administratora. W praktyce oznacza to na przykład, że rodzic ucznia niepełnoletniego ma prawo do wglądu w nagranie ze szkolnego monitoringu. Zaznaczyć należy od razu, że dotyczy to tylko własnych danych, czyli w tym przypadku danych dziecka.
Taka zasada nie dotyczy oczywiście szczególnych przypadków, kiedy to dane muszą zostać udostępnione na życzenie organów specjalnych, na przykład Policji albo Prokuratury.
Jaki monitoring sprawdzi się w szkole?
Wybór odpowiedniego monitoringu jest bardzo ważny, aby zapewnić odpowiednie standardy bezpieczeństwa. Standardowe powinien być on zamontowany w budynku (na korytarzach), jak również wokół szkoły, aby obejmował teren na zewnątrz. W takim przypadku doskonale sprawdzą się kamery kopułkowe - na rynku dostępne są modele dedykowane do pomieszczeń i monitoringu terenu na zewnątrz.
Dlaczego to dobre rozwiązanie i co przemawia za tym, by zainstalować kamery tego typu? Przede wszystkim są one bardzo dyskretne, posiadają niewielkie rozmiary, a jednocześnie zapewniają doskonałą jakość obrazu - to kluczowe dla bezpieczeństwa uczniów i pracowników. Obudowy w takich kamerach posiadają wysoki stopień szczelności, dlatego sprawdzą się w warunkach zewnętrznych, gdzie ważna jest trwałość i wytrzymałość na zmienne warunki pogodowe.