Kamera CCTV - jak podłączyć? Instalacja przykładowego systemu
Kamera monitoringu to jeden z najczęściej wybieranych środków ochrony naszego mienia. Skuteczna i nowoczesna kamera CCTV pozwala na dokładną analizę obrazu zarówno w dzień, jak i w nocy. Oczywiście, tak jak w przypadku innych systemów czy urządzeń elektronicznych, o skuteczności tej decyduje przemyślany dobór rozwiązania dopasowany do potrzeb. Pierwszym krokiem przed montażem systemu monitoringu jest dobór i wykonanie odpowiedniej instalacji, która zapewni skuteczne działania i pełną funkcjonalność.
Co może składać się na przykładowy system monitoringu z kamerą CCTV?
Monitoring zawsze składa się z kilku elementów. W pełni funkcjonalny system oprócz samej kamery lub kilku kamer pozwala na zapis obrazu, realizowany przez rejestrator wyposażony w twardy dysk. Pojemność dysku dobierana jest pod kątem ilości samych kamer i długości nagrania. Dostępne dyski twarde od 1TB do 10TB, pozwalają na zapis obrazu od kilku do nawet kilkudziesięciu dni. W systemie poza kamerami i rejestratorem musi znajdować się odpowiednie urządzenie zasilające, którego dobór jest ściśle związany z typem systemu i instalacji na jaki się decydujemy, o tym kilka słów poniżej. Ostatnim elementem służącym do wizualizacji obrazu z naszych kamer jest monitor podłączony bezpośrednio do rejestratora, dowolny komputer PC lub urządzenie mobilne wyposażone w aplikacje dostarczaną przez producenta systemu, na który się zdecydujemy.
Jak podłączyć kamerę CCTV do rejestratora?
Podłączenie kamery do rejestratora, jak już wspominaliśmy, jest uzależnione od rodzaju systemu, na który się decydujemy. Na rynku dostępne są dwa rozwiązania, podobne funkcjonalnie ale różniące się technologią samej transmisji obrazu. Systemy cyfrowe, czyli tak zwany monitoring IP oraz system analogowy czyli HDCVI, HDTVI bądź AHD. Zarówno w jednym jak i drugim systemie dostępne są kamery oraz rejestratory wysokiej rozdzielczości od 2 do 8 Mpx, zasadnicza różnica dotyczy właśnie samej instalacji i sposobu zasilania kamer.
Instalacja systemy kamer IP opiera się na kablach typu UTP czyli skrętce komputerowej 5 lub 6 kategorii. Za pośrednictwem tych kabli przesyłany jest zarówno obraz z kamer, jak i ich zasilanie dzięki funkcji PoE, w który wyposażony jest switch komputerowy będący swego rodzaju sumatorem wszystkich sygnałów. Schemat budowy instalacji wygląda następująco: przewody z kamer (maksymalnie 100m), prowadzone są do switcha, do którego podłączony jest także rejestrator NVR, do rejestratora natomiast podłączony jest monitor lub telewizor poprzez złącze HDMI oraz źródło internetu np. z domowego routera.
Instalacja monitoringu analogowego wygląda bardzo podobnie - schemat budowy w gwiazdę, która także może być wykonana przewodem typu UTP lub zamiennie przewodem koncentrycznym. Różnica polega jednak na sposobie zasilania kamer, do których niezbędny jest zewnętrzny zasilacz 12V. W systemie składającym się z większej liści kamer samo zasilanie może opierać się o jeden centralny zasilacz wielowejściowy 4, 8 lub 16 wyjść 12V lub zasilacze lokalne jeden dla każdej kamery. W pierwszym przypadku oprócz przewodu wizyjnego musimy przewidzieć dodatkowy kabel zasilający (nie zaleca się używania do tego celu przewodu UTP), zaś w drugim przypadku w miejscu montażu kamer musimy mieć dostępne źródło zasilania 230V.
Jak podłączyć kamerę CCTV do telewizora lub monitora?
Zarówno w przypadku systemów analogowych jak i IP, nie ma możliwości bezpośredniego podłączenia kamery do telewizora lub monitora komputerowego. Sygnał z kamer wymaga odpowiedniej modulacji, za który odpowiedzialny jest rejestrator cyfrowy DVR lub NVR. To urządzenie wyposażone jest w złącze HDMI, które podłączone do telewizora może wygenerować obraz o rozdzielczości FullHD lub w przypadku bardziej zaawansowanych rejestratorów 4K.
Jak podłączyć kamerę CCTV do sieci?
Podłączenie kamery analogowej do sieci internetowej lub komputerowej możliwe jest tylko przy wykorzystaniu rejestratora cyfrowego. Jeśli chcemy korzystać ze zdalnego podglądu na urządzeniu mobilnym lub oddalonym komputerze, a decydujemy się na kamerę lub system bez rejestratora, musimy postawić na rozwiązania IP. Każda kamera wyposażona jest we własną kartę sieciową, która po odpowiedniej konfiguracji może bezpośrednio łączyć się z siecią. Jeśli posiadamy w monitorowanym obiekcie źródło internetu jesteśmy w stanie w dowolnym miejscu połączyć się kamerami analogicznie jak w przypadku rejestratorów cyfrowych. Pamiętać należy, iż połączenie to nawiązujemy z konkretną wybraną kamerą, natomiast w przypadku rejestratorów jednocześnie ze wszystkimi kamerami do niego podłączonymi.