Inim Centrala pożarowa do systemu SAP. Adresowalne i konwencjonalne systemy sygnalizacji pożarowej.
Podstawowym elementem systemu sygnalizacji pożaru SAP (lub SSP), jest centrala pożarowa, która odpowiada za zbieranie informacji i monitorowanie poszczególnych elementów wchodzących w skład instalacji przeciw pożarowej. Za wykrywanie zjawisk pożarowych w systemie SAP odpowiedzialne są czujki pożarowe o różnorodnej charakterystyce i zróżnicowanym sposobie działania. System dodatkowo wyposażony jest w ręczne ostrzegacze pożarowe ROP, przyciski do bezpośredniego uruchomienia systemu w przypadku zauważenia zjawisk pożarowych jak dym czy ogień.
Do pełnego wykorzystania systemu oraz powiązania go z innymi instalacjami w budynku wykorzystuje się specjalne moduły odpowiedzialne za sterowanie i nadzorowanie zainstalowanych urządzeń w trakcie ewentualnego uruchomienia instalacji SAP.
Pełna oferta Inim opiera się na dwóch podstawowych systemach, różniących się od siebie architekturą okablowania i sposobem montażu, jest to system konwencjonalny i system adresowalny.
INIM Systemy Konwencjonalne
System konwencjonalny przeznaczony jest do obiektów małych i średnich. Jego budowa opiera się na liniach dozorowych (strefach), które obsługują określoną ilość czujek lub przycisków pożarowych. System konwencjonalny opiera się na centrali serii SmartLine, która w zależności od wielkości budynku (systemu), może obsługiwać od 2 do 36 stref dozorowych. Nowatorskim rozwiązaniem każdej z nich jest dodatkowy terminal oznaczony jako wejście/wyjście dla każdej z linii. Może on służyć jako wyjście typu otwarty kolektor, wyjście nadzorowane, wejście nadzorowane, wejście czujnika gazu z interfejsem 4 ... 20 mA, wejście czujnika gazowego z interfejsem wyjścia typu otwarty kolektor.
Podstawowymi czujnikami w tym systemie jest seria IRIS, czujki linii ID wyposażone w detektory optyczne i lub temperaturowe.
INIM Systemy Adresowalne
Adresowalny system pożarowy INIM, przeznaczony jest do budowy instalacji w budynkach średnich i większych. Dla obiektów mniejszych przewidziano centralę serii SmartLight, wyposażonych w jedną pętlę adresowalną zawierającą od 64 do 240 adresów.
Kolejna rodzina central to seria SmartLoop, która obsługuje od 1, aż do 8 pętli adresowalnych po 240 adresów każda. W przypadku obiektów największych lub rozproszonych istnieje dodatkowo możliwość sieciowania central w jedną strukturę. Współpraca sieciowa opiera się na patencie INIM-a – technologii Hor-Net®. W sieci może pracować maksymalnie 30 central, a dwa sąsiednie węzły mogą być oddalone nawet o 1 km. Przy pracy sieciowej można z dowolnej centrali, na zasadach równorzędności, sterować i kontrolować stan każdej z podłączonych central.
Wybierając odpowiednie opcje, uzyskujemy na wyświetlaczu „naszej” centrali możliwość sprawdzenia np. rejestru zdarzeń czy aktualnego stanu i ustawień dowolnej innej centrali w sieci, tak jakbyśmy stali bezpośrednio przy wyświetlaczu „odległej” centrali.
Możemy również zmieniać ustawienia i konfigurację innej centrali w sieci. Jeśli w dowolnej nastąpi zdarzenie alarmu pożarowego, jest ono rozsyłane i sygnalizowane na wszystkich połączonych w sieć centralach. W najbardziej rozbudowanej konfiguracji SmartLoop można, korzystając z sieci, zaprogramować nawet do 57 600 elementów adresowalnych (8 pętli x 240 elementów x 30 central). Elastyczność w programowaniu central SmartLoop pozwala na tworzenie stref z elementów dowolnych central w sieci. Możliwa jest np. taka konfiguracja, że trzy czujki z centrali nr 1, dwie czujki z centrali nr 2 oraz pięć czujek z centrali nr 3 będą razem tworzyć strefę nr 1.
Za detekcję w systemach adresowalnych odpowiada linia czujek ENEA, seria ED, także o różnorodnej charakterystyce.
Do pełnej funkcjonalności systemu sygnalizacji pożaru SAP, niezbędne jest wyposażenie go we wszelkie niezbędne elementy podnoszące jego skuteczność. W naszej ofercie znajdują się pozostałe urządzenia jak moduły sterujące, konsole sterujące, zasilacze, sygnalizatory pożarowe, czujki liniowe itd.
Pamiętać należy także o wszelkich regulacjach i przepisach dotyczących montażu systemów SAP i wymogów przeciwpożarowych w poszczególnych obiektach. W kwestii doboru urządzeń lub pytań związanych z wykorzystaniem urządzeń sygnalizacyjnych zachęcamy do kontaktu i skorzystania z naszego doświadczenia.