Alarm do garażu - jaki wybrać?
Zabezpieczenie małego obiektu, takiego jak garaż czy niewielkich rozmiarów altanka na działce, nie musi być wcale trudne czy kosztowne. Właściwie każdy producent systemów alarmowych ma w swojej ofercie małą centralę alarmową idealnie nadająca się do tego typu zastosowań.
Instalacja alarmowa w garażu. To należy wziąć pod uwagę wybierając odpowiedni system
Wybierając alarm do garażu, należy wziąć pod uwagę wielkość tego obiektu, gdyż pod tym kątem dobiera się ilość czujek. Przykładowo, czujnik ruchu PIR MPD-310 SATEL posiada obszar detekcji 14 m x 11,5 m kąt 82° dla niskiej czułości i 18 m x 16,5 m - kąt 92° dla wysokiej. Duże znaczenie ma także ilość wejść i bram oraz obecność okien. Przekładają się one bowiem na ilość czujników magnetycznych. Warto również przemyśleć montaż czujnika zbicia szyby, który zapewni nam jeszcze wyższy poziom ochrony garażu.
Ponadto, w przypadku, gdy dobieramy alarm do garażu, który nie stanowi integralnej części domu, pod uwagę należy wziąć jeszcze jeden czynnik. Odległość od zabudowy wpływa na sens instalacji sygnalizatora. Istotne jest również to, czy instalację chcemy przeprowadzić samodzielnie, czy skorzystać z pomocy instalatora.
System alarmowy do garażu - SATEL MICRA
Przykładem może być centrala alarmowa MICRA firmy SATEL. Już za około 500 zł klient dostaje w komplecie centralę, obudowę oraz antenę GSM. Wystarczy dobrać jeszcze czujkę lub czujki ruchu, transformator oraz akumulator, żeby stworzyć system alarmowy.
Lista komponentów, z jakich może składa się system alarmowy SATEL MICRA
- bezprzewodowa centrala alarmowa z komunikatorem GSM
- kontroler urządzeń bezprzewodowych oraz pilotów,
- manipulator do uzbrajania i rozbrajania systemu,
- czujniki ruchu PIR,
- czujki uniwersalne,
- czujki otwarcia drzwi i okien (kontaktrony magnetyczne),
- czujniki magnetyczne z wejściem roletowym,
- czujki zbicia szyby,
- czujki dymu,
- sygnalizator,
- piloty,
- czujki zalania.
Zalety alarmu do garażu SATEL MICRA
Centrala alarmowa SATEL MICRA posiada wbudowany komunikator GSM. Jest on niezbędny do poinformowania właściciela (lub firmy zajmującej się ochroną) o każdym zdarzeniu w chronionym obiekcie poprzez SMS lub CLIP. Komunikator GSM można również wykorzystać do zdalnego sterowania pracą centrali. Za pomocą SMS można załączać i wyłączać czuwanie. Co ciekawe, ta funkcjonalność eliminuje konieczność kupowania dodatkowej klawiatury służącej zazwyczaj do sterowania systemem.
MICRA SATEL ma więcej zalet, które w istotny sposób wpływają na jego niezawodność:
- jest to centrala bezprzewodowa, czyli można do nie podłączyć czujki bezprzewodowe;
- centrala obsługuje również piloty (max 8 w systemie), którymi można rozbrajać i uzbrajać system alarmowy bez wychodzenia z samochodu;
- centrala posiada również wejścia przewodowe (5 wejść), więc można do niej podłączyć szereg tradycyjnych czujników bezpieczeństwa: czujniki zalania, czujkę dymu, czujnik czadu itd.
Sygnalizator alarmowy może okazać się niepotrzebnym dodatkiem w sytuacji, gdy garaż znajduje się na uboczu i nawet, kiedy ten poinformuje o próbie włamania, nikt nie zareaguje na jego dźwięk. Z drugiej strony, montaż sygnalizatora może skutecznie odstraszyć potencjalnego włamywacza. Wybór zatem należy do osoby zainteresowanej ochroną wspomnianego obiektu
Ważna uwaga. Niezależnie, czy do ochrony naszego garażu zastosujemy centralę MICRA SATEL, czy też centralę innego producenta, praktycznie zawsze jest potrzebne zasilanie 230V AC. Przed zakupem prosimy o sprawdzenie, czy w konkretnym obiekcie jest już odpowiednia instalacja elektryczna.
Warto pamiętać także o kilku innych kwestiach, gdy wybieramy alarm do garażu
Instalując jakikolwiek system alarmowy, należy zawsze postępować zgodnie z instrukcją dołączoną do produktu. Jeśli informacje tam zawarte w danym przypadku są niewystarczające, to warto skontaktować się z producentem albo dystrybutorem.
Przy montażu czujnika ruchu PIR należy dokonać mocowania na odpowiedniej wysokości zgodnej z zaleceniami producenta (przeważnie 180-250 cm).
Gdy zdecydujemy się, by w systemie alarmowym zawrzeć sygnalizator, to należy pamiętać, by ten był umieszczony w widocznym, ale trudno dostępnym miejscu. Dzięki temu włamywacz nie uszkodzi go zbyt łatwo.
Podsumowując, dobór odpowiedniego alarmu do garażu powinien być uzależniony od architektury samego budynku, a także indywidualnych preferencji. Dzięki niedrogim rozwiązaniom bezprzewodowym, inwestorzy są w stanie samodzielnie dokonać instalacji systemu alarmowego.
Photo by John Paulsen on Unsplash